لوگوی ابتکار صنعت
021-33948225 | 09122189094

واردات انواع تسمه و بلبرینگ طی 20 الی 30 روز
تلفن: 02133948225 - 33990391 | موبایل: 09122189094
رولبرینگ

رولبرینگ

رولبرینگ ها شامل دسته وسیعی از اتصالات صنعتی با تنوع بسیار گسترده ای می باشند. رولبرینگ ها قابلیت های زیادی برای تعلیق انواع نیرو همراه با ایجاد اصطکاک اندک بوده و تعدد و تنوع آنها از انواع بلبرینگ بیشتر می باشد. انواع مختلف رولبرینگ ها در اغلب ماشین آلات صنعتی شامل ماشین آلات ساختمانی، معدنی، راهسازی، اتوماسیون و تقریبا در هر ماشین صنعتی با محور های دوار مورد استفاده قرار می گیرند. رولبرینگ ها نیز مانند بلبرینگ ها هم از جنس فولاد تولید میشوند و هم در تنوع دیگری از متریال مانند آلیاژ های فولادی، استنلس استیل، سرامیک و آلیاژ های آلومینیوم سخت عرضه می شوند. در تولید رولبرینگ ها مقاومت در برابر بارهای شعاعی و محوری، مقاومت سایشی در تماس با ساچمه ها و مقاومت حرارتی برای عملکرد مناسب در دماهای بالا از اولویت ویژه ای برخوردار است. تکنولوژی تولید رولبرینگ در طول زمان با تولید انواع متنوع ساپمه های بکار رفته و افزایش سیقل بکار رفته در تولید اجزای رولبرینگ و به تبع آن کاهش میزان اصطکاک تولید شده بهبود پیدا کرده است. کاربرد رولبرینگ به تدریج در طول زمان افزایش پیدا کرده و امروزه به سبب مزایایی که بلبرینگ ها دارند کاربری گسترده تری پیدا کرده اند.

با این وجود که بلبرینگ ها خود دسته ای از رولبرینگ ها می باشند اما با توجه به دسته بندی عرفی که در صنایع منجر به تفاوت این دو دسته اصلی شده است لازم میدانیم برخی از مزایای رولبرینگ ها را نسبت به بلبرینگ ها ذکر نماییم. با در نظر گرفتن اینکه متریال بکار رفته در تولید هر دو قطعه صنعتی یکسان بوده و در اغلب موارد فولاد سخت، گاهی سرامیک و در تولید کیج رولبرینگ نیز از برنز استفاده شده است به بررسی تفاوت های اصلی بلبرینگ و رولبرینگ و یا به بیان دقیق تر مزایایی که رولبرینگ ها نسبت به بلبرینگ ها دارند می پردازیم.


 • تنوع اشکال رولبرینگ: رولبرینگ ها بر خلاف بلبرینگ ها که تنها از یک نوع ساچمه کروی استفاده می کنند از انواع مختلف و اشکال مختلف ساچمه استفاده می کنند که هر یک مشخصه مکانیکی خاصی به رولبرینگ داده و امکان انتخاب مناسب تر رولبرینگ را برای کاربری مشخص افزایش می دهد.
 • توزیع مناسب تر بار در رولبرینگ ها: میزان سطح تماس بین ساچمه های رولبرینگ با رینگ های داخلی و خارجی در بارگیری های شعاعی و رینگ های بالایی و پایینی در موارد کف گرد بیشتر بوده و در نتیجه نسبت به بلبرینگ ها که تماس نقطه ای دارند رولبرینگ ها دارای توزیع بار مناسب تری هستند.
 • کاهش تمرکز تنش در رولبرینگ ها: تمرکز تنش که یکی از عوامل موثر در تخریب و شکستگی برینگ ها بطور کلی می باشد به سبب بالاتر رفتن سطح تماس سطوح در رولبرینگ کاهش پیدا کرده و یا اساسا تمرکز تنش در نقاطی اتفاق می افتد که خودحداکثر بار را تعلیق نمی کنند. این امر در مورد رولبرینگ بشکه ای در مناسب ترین میزان خود میرسد.

در کنار مزایایی که برای رولبرینگ ها نسبت به بلبرینگ ها قید شد باید خاطر نشان کرد که به سبب کروی بودن ساچمه بلبرینگ ها قابلیت حرکت و گردش برای آنها در هر جهتی فراهم بوده و اساسا بلبرینگ ها از رولبرینگ ها بصورت روانتری کار می کنند.

تنوع رولبرینگ صنعتی

رولبرینگ صنعتی در انواع بسیار متعددی از نظر شکل، متریال، سایز و برند های تولید کننده تولید و عرضه میشوند. اما دسته بندی اصلی رولبرینگ ها بر حسب ساختار آنها صورت می پذیرد. از آنجا که رولبرینگ ها بر عکس بلبرینگ ها که تنها ساچمه های کروی شکل Globe دارند رولبرینگ ها دارای انواع بسیار متنوعی ساچمه شامل ساچمه های استوانه ای Cylindrical، ساچمه های بشکه ای Spherical، ساچمه های سوزنی Needle، ساچمه های نیمه مخروطی Cone بوده و از این رو قابلیت های بسیار متنوع تری در تعلیق بار و اصطکاک دارند. علاوه بر قابلیت های مرتبط به نیرو و صطکاک استفاده از انواع مختلف ساچمه قابلیت تغییر حجم رولبرینگ و فضای اشغالی، تغییر میزان تمرکز تنش، انتقال حرارت را نیز برای رولبرینگ ها بیش از بلبرینگ ها فراهم نموده است. رولبرینگ ها نیز مانند بلبرینگ ها برای تعلیق بارهای شعاعی، محوری و ترکیبی با طراحی های مختلف گاهی بصورت تک ردیف و گاهی چند ردیفه تولید شده اند. ابتکار صنعت وارد کننده و عرضه کننده انواع رولبرینگ و استعلام قیمت رولبرینگ با مناسب ترین قیمت در ایران می باشد.

برند های تولید کننده رولبرینگ

گستردگی مصرف انواع رولبرینگ در دنیا سبب شده است تا امروزه تولید کنندگان بسیار زیادی در دنیا به تولید انواع رولبرینگ های ماشینی، معدنی، کشاورزی و صنعتی روی آورند. برخی از تولید کنندگان رولبرینگ محصولات خود را تحت برند خود و برخی دیگر تنها باکپی برداری به تولید رولبرینگ های طرح اصلی می پردازند. در میان انبوه تولید کنندگان رولبرینگ اما چند برند که تولید بزرگترین کشور های صنعتی یعنی آلمان، آمریکا و ژاپن هستند بیش از نام های دیگر از اعتبار جهانی برخوردار هستند. رولبرینگ FAG آلمان شاید در راس این نام ها قرار دارد که زیر مجموعه گروه صنعتی شوفلر آلمان از بنام ترین تولید کننده های صنعتی قرار دارد. در رده های بعدی تولید کنندگان رولبرینگ می توان SKF سوئد، TIMKEN آمریکا، NTN ژاپن را نیز قرار داد. البته با توجه به زمینه های مختلف بکار گیری رولبرینگ در صنایع مختلف و سایز های بسیار گسترده ای که رولبرینگ ها دارند برخی از برند های در تولید نوع خاصی از رولبرینگ، رولبرینگ مصرفی صنایع خاص و یا سایز خاصی از رولبرینگ های مینیاتوری و یا ابر رولبرینگ ها تخصص دارند.

قیمت رولبرینگ ها بر چه مبنایی است

قیمت رولبرینگ ها حتی با کد های یکسان و قابل نصب بر روی ماشین آلات یکسان می تواند دارای نوسانات شدیدی باشد چرا که برند های مختلفی از کشور های مختلف در دنیا به تولید انواع رولبرینگ می پردازند. علاوه بر برند رولبرینگ ها می توانند دارای درجه لقی و ضریب دقت متفاوتی باشند و بالاخص در صنایع نظامی و صنایع هوایی مانند رولبرینگ های قابل استفاده در تانک ها، هواپیماها و کشتی ها با دقت بسیار بالا و از برند های بسیار معتبر استفاده می کنند و متناسب با میزان دقت دارای قیمت بالاتری نیز هستند. سایز رولبرینگ ها نیز تاثیر بسزایی در قیمت آنها دارد بطوریکه هم سایز های بسیار ریز رولبرینگ ها به سبب تکنولوژی خاص و دقت بسیار بالا در تولید و هم سایزهای بسیار بالای آنها به سبب میزان متریال بالایی که استفاده می کنند دارای قیمت بالاتری هستند. نوع رولبرینگ نیز یکی دیگر از فاکتور های تاثیر گذار در قیمت رولبرینگ ها می باشد. بعنوان مثال رولبرینگ بشکه ای SKF دو ردیفه از نوع خود تنظیم با سایز متوسط قیمتی حدود 240 دلار در بازار جهانی دارد حال آنکه قیمت رولبرینگ ساده شعاعی از نوع استوانه ای در همان سایز و با همان برند حدود 100-120 دلار می باشد. قیمت رولبرینگ هایی با برند های برتر تولید کننده مانند SKF, TIMKEN, FAG, NACHI, KOYO در بازار جهانی طبیعتا از قیمت رولبرینگ های چینی بالاتر می باشد.

مقایسه رولبرینگ و بلبرینگ

با این وجود که در اغلب موارد رولبرینگ ها نیز در دید کاربران بلبرینگ محسوب میشوند در اینجا با توجه به دسته بندی های کاملی که برای رولبرینگ ها قید نمودیم مناسب است به مزایا و معایب رولبرینگ ها در مقایسه با بلبرینگ ها بپردازیم.


 • ساچمه رولبرینگ ها سطح تماس خطی با ریس و رینگ دارد که در مقایسه با سطح تماس نقطه ای بلبرینگ ها قابلیت تحمل بار بسیار بالاتر و حفظ شکل فیزیکی ساده تری را برای آنها فراهم آورده است و از این رو در اغلب موارد بارگیری روی رولبرینگ ها بسیار بالاتر از بلبرینگ ها می باشد.
 • رولبرینگ ها با دارا بودن تنوع بسیار در شکل ساچمه انتخاب های بیشتر و مناسب تری با توجه به شرایط کاری ماشین آلات در اختیار کاربران قرار می دهند. شایان ذکر است این انتخاب تنها با شناخت کامل ماشین و شرایط کاری امکان پذیر است.
 • بالاتر بودن یطح تماس ساچمه رولبرینگ که در بالا ذکر شد در مقابل میزان اصطکاک و حرارت ایجاد شده در رولبرینگ را نیز نسبت به بلبرینگ افزایش می دهد که از معایب نسبی رولبرینگ به بلبرینگ محسوب میشود.
 • شکل ساچمه کروی بلبرینگ ها امکان و درجه آزادی بسیار مناسب تری را برای گردش و در نهایت روانی بالاتری برای بلبرینگ ها نسبت به رولبرینگ ها فراهم می کند.

با در نظر گرفتن تمامی مزایا و معایب این در نهایت شرایط کاری ماشین از سرعت دورانی، میزان بار های محوری و شعاعی، قطر محور و ... می باشد که مشخص می کند کدامیک از انواع بلبرینگ یا رولبرینگ برای اتصال بر روی ماشینی مشخص مناسب تر هستند.

مقایسه رولبرینگ فولادی و استیل

رولبرینگ ها اغلب از جنس فولادی تولید می شوند اما مواردی از رولبرینگ های استیل نیز در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. هر یک از متریال های بکار رفته در تولید رولبرینگ دارای مزایا و معایبی هستند. مزایای رولبرینگ استیل بیشتر نه از نظر مکانیکی بلکه از نظر محیطی است حال آنکه مزایای رولبرینگ فولادی بیشتر مکانیکی می باشد که در زیر به مقایسه کامل آنها می پردازیم.


 • رولبرینگ استیل دارای خواص مقاومت محیطی در برابر زنگ زدگی حاصل از رطوبت بالایی می باشد و بر اثر خراش و ساییدگی نیز در معرض زنگ زدگی قرار نمی گیرد.
 • رولبرینگ استیل گرید 316 تحت تاثیر میدان مغناطیسی قرار نمی گیرد و با آهنربا جذب نمی شود که یکی از دلایل اصلی کاربری این رولبرینگ در صنایع می باشد.
 • رولبرینگ استنلس استیل با وجود مزایایی که برای آن قید شد دارای مقاومت سایشی و استحکام مقاومتی پایین تری نسبت به رولبرینگ فولادی می باشد و قابلیت تعلیق بار کمتری نیز نسبت به رولبرینگ فولادی است.
 • سختی سطحی رولبرینگ استیل از رولبرینگ فولادی که با عملیات حرارتی سخت کاری همراه است پایین تر می باشد.

به جز موارد یاد شده در مقایسه دو متریال مختلف بکار رفته در تولید رولبرینگ باید گفت قیمت رولبرینگ استیل نیز اغلب به سبب بالاتر بودن قیمت استیل در مقایسه با فولاد بالاتر می باشد.

گریس و روغن روانکاری رولبرینگ ها

رولبرینگ ها برای داشتن قابلیت های کاری بالا تر، انتقال حرارت بهتر، سایش سطحی و اصطکاک کمتر از روان کننده ها در سطوح مختلف و در تماس ساچمه با کیج و کونس رولبرینگ استفاده ی کنند. انواع مختلفی روان کننده برای رولبرینگ ها بکار گرفته می شوند که دارای خواص مکانیکی و شیمیایی متفاوتی هستنند. روان کننده رولبرینگ را می توان در دو دسته اصلی روغن با ویسکوزیته و چسبندگی کمتر و گریس با ویسکوزیته بالاتر دسته بندی نمود. البته گریس ها خود بر حسب عناصر فلزی فعالی که در آنها بکار گرفته می شود دارای دسته بندی های مختلفی مانند گریس با پایه لیتیم، کلسیم، پتاسیم، سدیم و ... می باشند که خواص مختلفی را به گریس رولبرینگ ها می دهند. انتخاب میان گریس کاری و یا روغن کاری رولبرینگ ها به منظور روانکاری بر حسب سرعت زاویه ای ساچمه ها و کونس و نوع رولبرینگ متفاوت می باشد اما اغلب برند های تولید کننده رولبرینگ ترجیح به استفاده از گریس بالاخص در مواردی که باز کردن و روغن کاری مجدد رولبرینگ با دشواری هایی مواجه باشد می باشند. روان کننده رولبرینگ چه از جنس روغن و چه از جنس گریس باشد یک فیلم بسیار نازک از گریس را بین اجزای فولادی رولبرینگ بوجود آورده از ساییدگی مستقیم این سطوح بر روی هم و ایجاد اصطکاک و حرارت بسیار بالا جلوگیری می کند.