لوگوی ابتکار صنعت
021-33948225 | 09122189094

واردات انواع تسمه و بلبرینگ طی 20 الی 30 روز
تلفن: 02133948225 - 33990391 | موبایل: 09122189094

یاتاقان بلبرینگ

یاتاقان بلبرینگ پر کاربرد ترین نوع یاتاقان در صنایع سنگین محسوب می شوند و در اشکال مختلف با برند های مختلف و شماره فنی های مختلفی تولید می شوند. یاتاقان بلبرینگ ها در انواع UC, UCF, UCT, UCP, UCFA, UCFC, UCFL تولید می شوند که تفاوت های اصلی آنها در شکل های هوزینگ یاتاقان و نحوه و راستای اتصال آنها می باشد. بلبرینگ یاتاقان ها هر چند دارای اشکال بسیار متنوعی هستند اما می توان در دو دسته بندی از لحاظ طراحی در مورد آنها بحث نمود. اول یاتاقان بلبرینگ های گویی شکل که در آن هوزینگ گویی شکل اطراف بلبرینگ را احاطه نموده است و دوم هوزینگ پایه ای که هوزینگ یاتاقان به شکل پایه بوده و از طریق پیچ و مهره بر روی سطوح متصل می شود. گروه صنعتی ابتکار صنعت تولید کننده و عرضه کننده انواع یاتاقان بلبرینگ در سایز های مختلف و با استاندارد های متنوع می باشد.


جنس یاتاقان بلبرینگ ها


اغلب یاتاقان بلبرینگ ها از دو بخش بلبرینگ و هوزینگ تشکیل شده اند که بلبرینگ بکار رفته در ساختار آنها از جنس فولادی می باشد و هوزینگ آنها بسته به نوع یاتاقان گاهی از جنس فولادی، گاهی از جنس چدنی و گاهی نیز از جنس استنلس استیل تولید می شود. در اغلب یاتاقان ها با هوزینگ پایه دار که توسط پیچ و مهره متصل می شوند از جنس چدن در تولید هوزینگ استفاده شده است. یاتاقان بلبرینگ ها برای قرار گیری بر روی انواع شافت با زوایای اتصال مختلف و با سرعت زاویه ای بالا مناسب هستند چرا که وجود ساچمه ها به منظور کاهش میزان اصطکاک در سرعت های دورانی بالا سبب بالا رفتن طول عمر یاتاقان بلبرینگ ها می شود. نوع بلبرینگ بکار رفته در ساختمان یاتاقان بلبرینگ ها بر حسب نوع بار وارده و زاویه بار وارده بر بلبرینگ انتخاب می شود.

یاتاقان بلبرینگ صنعتی

یاتاقان بلبرینگ صنعتی

وسیله‌ای است که اجازه حرکت نسبی مشخصی را بین دو یا بیشتر از دو قطعه را می‌دهد که به طور نمونه به صورت چرخش یا حرکت خطی است. یاتاقان‌ها می‌توانند به صورت گسترده‌ای بر طبق حرکتی که مجازند داشته باشند و یا براساس اصول کاریشان و همچنین جهت بارهای اعمالی که می‌توانند تحمل کنند، طبقه‌بندی شوند.
شرکت ابتکارصنعت عرضه کننده انواع بلبرینگ- رولبرینگ -تسمه- وامادگی ثبت سفارش باقیمت همکاری را دارد

یاتاقان بلبرینگ SKF

یاتاقان بلبرینگ SKF

از آنجایی که یاتاقان بلبرینگ ها تحت بارگذاری های شدید و با تنش بالا می باشند در صورتیکه از برند های متفرقه مورد استفاده قرار بگیرند نیاز به تعویض سریع پیدا می کنند چرا که یاتاقان بلبرینگ های متفرقه تحت بارگذاری های شدید دچار خوردگی و یا شکست ساچمه می شوند. یاتاقان بلبرینگ skf محصول کشور سوئد می باشد که دارای بلبرینگ و هوزینگ از جنس فولادی با گرید بالا بوده که تلفیقی از سختی بالا و تنسایل مقاومتی بالا را هم بر روی بدنه یاتاقان بلبرینگ و هم بر روی ریس بلبرینگ داخلی دارشته و در سایز های مختلف مناسب برای ماشین آلات مختلف تولید می شود. سایز و یاتاقان بلبرینگ برحسب فضای طراحی شده و سایز شافت مرکزی متصل در مرکز انتخاب می شود.

یاتاقان بلبرینگ FAG

یاتاقان بلبرینگ FAG

یاتاقان بلبرینگ FAG محصول کشور آلمان می باشد که با پسوند کد UC و با اعداد مختلفی که بیانگر مشخصات ابعادی این سری از یاتاقان بلبرینگ ها می باشد شناخته می شود. یاتاقان بلبرینگ FAG دارای هوزینگ از جنس فولادی است که در محفظه داخلی احاطه کننده بلبرینگ FAG می باشد و در بیرون یا بصورت مسطح و یا لبه دار تولید می شود و در جعبه های قرمز رنگ FAG به بازار عرضه می شود. طول عمر یاتاقان بلبرینگ FAG بسیار بالا می باشد و برای ماشین آلات با شافت هایی با سرعت دورانی بالا که نیروی گریز از مرکز بالایی را بوجود می آورند گزینه بسیار مناسبی محسوب می شود. عملیات حرارتی ویژه انجام شده بر روی ریس و ساچمه داخلی این یاتاقان بلبرینگ ها از اطلاعات سری شرکت FAG بوده و مقاومت سایشی بسیار بالایی را برای آن فراهم می آورد.

یاتاقان بلبرینگ NTN

یاتاقان بلبرینگ NTN

یاتاقان بلبرینگ NTN که اغلب بر روی ماشین آلات صنعتی ژاپنی و برخی ماشین آلات اروپایی نیز دیده می شود در سایز های مختلفی تولید شده و دوام بسیار بالایی دارد. از مشخصه های بسیار مناسب برخی کد های یاتاقان بلبرینگ NTN استفاده از هوزینگ های کونیک و بدنه خارجی بلبرینگ کونیک می باشد که در اتصال بر روی شافت و تحت تاصیر تغییر زاویه قابلیت حرکت به میزان کم و جلوگیری از شکست یاتاقان بلبرینگ ها را فراهم می کند. اتصال بر روی شافت برای یاتاقان بلبرینگ NTN بصورت خار و یا با پیچ آلن مغزی میسر می شود. جنس بدنه هوزینگ یاتاقان بلبرینگ NTN اغلب از آلیاژ های چدنی می باشد و انتقال حرارت بالایی برای انتقال حرارت ناشی از حرمت شافت با سرعت زاویه ای بالا فراهم می کند. نوع روانکاری بکار گرفته شده در این یاتاقان بلبرینگ ها گریس اغلب با پایه لیتیوم است تا هم در حرارت بالا در برابر سوختن و تغییر ماهیت شیمیایی مقاومت مناسب داشته باشد و هم در حرارت بالا خاصیت ویسموزیته خود را از دست ندهد. قیمت یاتاقان بلبرینگ NTN نسبتا بالا ، بالاتر از برند های چینی و نزدیک به قیمت یاتاقان های برند های اروپایی می باشد. ابتکار صنعت عرضه کننده سایز ها و شماره فنی های مختلف یاتاقان بلبرینگ NTN در ایران است.

یاتاقان بلبرینگ تیمکن TIMKEN

یاتاقان بلبرینگ تیمکن TIMKEN

یاتاقان بلبرینگ تیمکن TIMKEN که بر روی بسیاری از ماشین آلات آمریکایی بالاخص بر روی ماشین آلات صنایع کشاورزی آمریکایی بسته شده است نه تنها دارای قابلیت های کاری در سیکل های کاری طولانی دارد بلکه یاتاقان بلبرینگ تیمکن TIMKEN در اغلب شماره فنی های تولید شده با قابلیت روانکاری مجدد یعنی باز شدن هوزینگ یاتاقان بلبرینگ و روغن کاری و یا گریس کاری مجدد آن عرضه می شود. جنس هوزینگ این یاتاقان بلبرینگ ها اغلب فولادی و در مواردی نیز استنلس استیل برای مقابله با خورنده های محیطی تولید می شود. روانکاری یاتاقان بلبرینگ تیمکن TIMKEN با گریس از پایه لیتیوم صورت گرفته که با خود برند تیمکن TIMKEN تولید می شود و مشخصات مکانیکی و ترکیبات شیمیایی این گریس ها متناسب با متریال بکار رفته در تولید این یاتاقان بلبرینگ ها انتخاب شده است. اتصال یاتاقان بلبرینگ تیمکن TIMKEN بر روی شافت ها با خار های بیرونی و یا در برخی سایز ها و بر حسب میزان سرعت زاویه ای شافت با پیچ آلن ست صورت می پذیرد. یاتاقان بلبرینگ تیمکن TIMKEN در جعبه های مخصوص برند تیمکن به رنگ طوسی و نارنجی مخصوص این برند عرضه می شود. قیمت یاتاقان بلبرینگ تیمکن TIMKEN بسته به سایز و کد داشته و اغلب بالاتر از بسیاری برند ها حتی برند های معتبر جهانی تولید کننده یاتاقان بلبرینگ ها می باشد.

روانکاری یاتاقان بلبرینگ ها چگونه است

با این وجود که به سبب وجود ساچمه در داخل بلبرینگ در ساختار داخلی یاتاقان بلبرینگ ها میزان اصطکاک بوجود آمده اندک می باشد اما روانکاری به منظور ایجاد یک فیلم از روغن بین ساچمه و ریس بلبرینگ سبب کاهش میزان اصطکاک، انتقال حرارت مناسب تر، عدم سایش سطحی ساچمه های یاتاقان بلبرینگ و در کل افزایش طول عمر اجزا می شود. روانکاری در ساختار داخلی یاتاقان بلبرینگ ها هم می تواند با روغن و هم با گریس صورت پذیرد. به سبب دسترسی سخت تر به داخل هوزینگ یاتاقان بلبرینگ ها نسبت به کاربری باز بلبرینگ ها و به سبب ویسکوزیته بالاتری گریس داشته و در نتیجه تحت دمای بالا دیتر خواص کشسانی خود را از دست می دهد در اغلب کاربری های صنعتی از گریس برای روانکاری یاتاقان بلبرینگ ها استفاده می شود.

تحلیل دمایی یاتاقان بلبرینگ ها

یاتاقان بلبرینگ ها از آنجایی که از هوزینگ بصورت حصار به دور بلبرینگ استفاده می کنند و بسته به سرعت زاویه ای و تعداد و سایز ساچمه های بکار گرفته شده در آنها مورد تحلیل دمایی صورت می پذیرند. جنس بدنه هوزینگ و طراحی نحوه قرار گیری هوزینگ یاتاقان بلبرینگ ها هم می تواند نقشی مفید در انتقال حرارت آنها داشته باشد و هم بر اثر طراحی نا صحیح می تواند سبب انتقال حرارت نامطلوب در ساختار یاتاقان بلبرینگ و افزایش دمای داخلی آن گردد. عوامل فیزیکی و شیمیایی مهم دیگری نیز به منظور بهبود انتقال حرارت و جلوگیری از افزایش دمای داخلی یاتاقان بلبرینگ ها استفاده می شود که برخی از آنها در زیر مورد بررسی قرار می گیرند.


  • روانکاری یاتاقان بلبرینگ یکی از ابتدایی ترین و اصلی ترین راه ها برای کاهش تماس لایه ای ساچمه ها با بدنه کونس یاتاقان بلبرینگ ها محسوب شده و نقش موثری بر کاهش حرارت ایجاد شده ایفا می کند.
  • طراحی سایز مناسب ساچمه یاتاقان بلبرینگ نیز یکی از دیگر راه های کاهش حرارت ایجاد شده می باشد. با افزایش قطر ساچمه هر چند سایز بلبرینگ افزایش پیدا می کند اما سرعت زاویه ای دوران کاهش پیدا کرده و حرارت ایجاد شده در یاتاقان بلبرینگ نیز کاهش می یابد.
  • جنس هوزینگ یاتاقان بلبرینگ نیز بصورت مستقیم با در نظر گرفتن ضریب انتقال حرارت فلزات مختلف بر روی میزان حرارت تاثیر می گذارد.

میزان سرعت زاویه ای دستگاه و شافت متصل نیز می تواند بر انتخاب نوع یاتاقان بلبرینگ ها با توجه به تاثیر مستقیم بر حرارت معیار در نظر داشته باشد.

دلایل فرسایش یاتاقان بلبرینگ و اهمیت تعویض آن

هر دو بخش تشکیل دهنده یاتاقان بلبرینگ ها یهنی بلبرینگ داخلی و هوزینگ نگهدارنده بلبرینگ می توانند به دلایل متفاوت و در شکل های مختلفی دچار فرسایش و یا حتی شکست شوند. در مورد یاتاقان بلبرینگ های گویی شکل به سبب استفاده از آلیاژ های فولادی با قابلیت چقرمگی و چکش خواری بهتر اختمال شکست هوزینگ کمتر از شکست هوزینگ در یاتاقان های اتصال پیچ و مهره ای که دارای هوزینگ های حساس به ضربه و از جنس چدنی هستند وجود دارد. در مورد اجزای یاتاقان بلبرینگ ها دو فاکتور تنش فشاری و سایشی که اولی بیشتر در مورد بلبرینگ محصور در داخل هوزینگ یاتاقان بلبرینگ مطرح است و دومین عامل یعنی تنش های فشاری ناشی از بار وزنی، شتاب گریز از مرکز ناشی ار حرکت شافت و ضربه های ناگهانی حرمت های دینامیکی بر آنها وارد می شود سبب فرسایش و استحلاک اجزای یاتاقان بلبرینگ ها می شود. با توجه به اهمیت کاری یاتاقان بلبرینگ ها در تعلیق بار و انتقال بار بر روی سطوح خنثی هر گونه اشکال در عملکرد و یا شکست انها سبب آسیب رسیدن به دیگر اجزای ماشین شده و تعویض به موقع آنها سبب بهبود راندمان کاری می شود.